Our Recent Posts

Archive

Tags

Martinko

A keď som písala, že tretie bude určite dievčatko, tak som sa mýlila. Jasné, že chlap. Martinko. Tak sa volá. Kvások. Vraj kvásku musíte dať najprv meno a až potom sa mu bude dariť. Tak už viem, čo som hneď na začiatku pokazila pri tých prvých troch. Martin preto, lebo som ho založila 11.novembra. A už to išlo.

Úplne prvý kvások som založila na začiatku roka 2018. Nemala som nič naštudované, jednoducho som zmiešala vodu a múku a myslela som si.. Neviem ani čo som si myslela. Ono to kyslo, bublinkovalo, rástlo a ja som mala toho toľko, ako pre celú Bratislavu. Potom to zdochlo. Okej, založila som nový. Bez toho, aby som si čokoľvek doštudovala. A tretí kvások mi dala kamoška. Ale nestarala som sa oňho, lebo ja som tvrdohlavá a chcela som vlastný. Tak som si dala 3/4 roka pauzu, pozorovala ostatných, čítala a keď som mala pocit, že je ten správny čas, znovu som zmiešala vodu s múkou. Heslo môjho štvrtého kváskovacieho pokusu je: Menej je viac.

Kváskovanie je láska. Nemôžete chcieť len upiecť chlieb, bagety, vianočku alebo pizzu. Musíte chcieť kváskovať. Starať sa oň a porozumieť mu. Povedala by som, že porozumieť mu je asi najdôležitejšie. Je to ako rozmaznané decko. Raz to má radšej, keď je hustejší, potom zase keď je redší. Niekedy sa mu páči v jednej nádobe a zajtra zase až tak moc nie. No a ja mám pocit, že ten môj je stále hladný. Asi ako moje ďalšie dve deti.

Nie som ani zďaleka skúsený kváskovač, stále sa len učím a pozorujem, ale milujem to. Vôňu kvásku, vôňu chleba, pozorovať ako rastie a ako mi pod rukami bublinkuje cesto. Cesto mi vždy zamiesi môj robot, ale potom sa s ním aj tak vždy trochu pohrám, pohladkám ho a nakoniec ho dám odpočívať. Vraví sa, že upiecť dobrý chlieb je celá veda a ja s tým súhlasím. No nie je to náročné, treba tomu len porozumieť.

Tento článok je iný ako všetky ostatné. Väčšinou píšem o osobných veciach, ale tentokrát som urobila výnimku. Dostávam dosť veľa správ a otázok ako som začala, čo som robila, ako som si ja založila kvások. A už toho bolo toľko, že by mi to zabralo naozaj veľa času. Tak som sa rozhodla takto.

Založenie kvásku.

Ja robím najradšej veci podľa seba a tak to bolo aj v tomto prípade. Veľa som pozorovala ako to robia iní. Čítala som XY návodov, no vážiť si múku a vodu sa mi nechcelo a prišlo mi to zbytočné. Tak som si povedala, že princípu rozumiem a idem do toho. 11.novembra večer som zmiešala ražnú celozrnnú múku s vodou do konzistencie aká sa mi pozdávala a tak som si založila kvások. Môjmu kvásku sa vždy viac darilo, keď múky bolo viac ako vody - teda bol hustejší. Ale z mojej skúsenosti neexistuje presný pomer, každý kvások je iný. Kvások som väčšinou dokrmovala 1x denne, no ak som mala pocit, že mu treba dať nažrať skôr, urobila som tak. Riadila som sa len vlastným pocitom. Vždy, keď som ho išla dokŕmiť som skoro všetko vyhodila a dodala som múku a vodu. Netreba dokrmovať obrovským množstvom múky, to je podľa mňa zbytočné. A toto som robila dva týždne. Teraz ho už dokrmujem menej. Vždy pred tým ako idem piecť a potom keď mám pocit, že treba :-) Poslednú dobu som začala aj trošku viac experimentovať. Kvások som rozmnožila a ten jeden som dala do chladničky a nedala som mu 2 týždne jesť. A on prežil! Stále je voňavý, bublinkuje a žije si svoj kváskový život. Ach Bože, veď ja mám ďalšieho chlapa v rodine, som si práve uvedomila. Ale dobre, s chlapmi je menej drámy :-)

Čo je to ten rozkvas?

Pri kváskovaní musíte plánovať. Moja škorpiónska duša je na mieste. Je to cca 24hod proces. Nakŕmiť kvások je krok č.1. Ja som si kedysi myslela, že mi stačí kvások a priamo s ním potom zarábam cesto na chlebík. Nie.. Nazvime rozkvas ako taký medzikrok v celom procese. Rozkvas je múka a voda v pomere 1:1 a lyžica kvásku. Toto všetko sa dôkladne spolu premieša v miske a nechá sa to odpočívať 9-12hod.

Pečiem. Ale pred tým ešte zarobím cesto.

Je mnoho receptov na kváskový chlebík. Ja som si vybrala úplne najzákladnejší. Zatiaľ som iný neskúšala, pretože chcem najprv jeden dotiahnuť do dokonalosti a potom budem experimentovať s ďalšími. Ale musím povedať, že momentálne ma láka chlebík s acidkom a uvareným zemiakom. Asi ho najbližšie vyskúšam :-) Ja mám recept na chlebík z blogu Zo srdca do hrnca od Ely Krídlovej. Je to pšenično-ražný chlebík a viem ho už naspamäť. Čo Vám poviem, preto ani nepečiem iné, lebo sa mi nechcú googliť recepty. Ale ja sa hecnem a najbližšie skúsim ten s tým zemiakom.

Recept na pšenično-ražný od Ely:

400g hladká múka pšeničná (chlebová)

240g voda

200g rozkvas (rozkvas 120g voda, 120g pšeničná múka a lyžica kvásku)

soľ

rasca

niekedy dávam aj iné semiačka ako napr. ľanové

Najprv zmiešam múku, vodu a rozkvas. Nechám to minimálne 30min postáť. Toto má aj odborný názov - autolýza. Potom pridám soľ a rascu a robot mi to miesi približne 10min. Niekedy vtedy idem uspávať deti a nechám to tak, nech si cesto robí čo chce. Po hoďke, keď Riško zaspí a ja sa z tohto počinu potrebujem ukludniť idem cesto premiesiť ešte rukami. Trošku ho pohladkať a dať mu veľa lásky. Čo by v tú dobu večernú asi viac ocenil môj muž. Je veľa návodov na internete ako ručne miesiť a prekladať chlebík, nájdite si svoj. Ja robím tak, ako to práve cítim. Niekedy dlhšie, inokedy kratšie. Riadim sa pocitmi. Potom ho šupnem do ošatky a na noc do chladničky.

Pravdu poviem - nevedela som si predstaviť, čo to môže byť za dobrý chlebík, ale Ria alias Vinarovazena (instagram) to tak robila a tak som aj ja skúsila nočné kysnutie. A dobre som urobila. Tento postup mám najradšej.

Pre lepšiu predstavu:

Večer nakŕmim kvások.

Ráno zarobím rozkvas.

Večer zarobím cesto.

Ráno pečiem chlebík.

Mám pocit, že takto mám s chlebom menej práce, keďže si v noci sám kysne v chladničke. Ráno ho vytiahnem, upečiem a môžem ochutnať.

Pečiem.

Ráno sa s Rišim zobudíme, chlebík vytiahnem z chladničky a zapnem trúbu na max - horkovzdušnú. U mňa to znamená na 250stup. Keď sa trúba rozohreje, do jedného rozohriateho plechu na spodku trúby vlejem vriacu vodu. Na druhý rozohriaty plech dám piecť nakrojený chlebík. Najprv ho pečiem 10min na max a potom to stiahnem na 200stup. a takto pečiem ešte 30-40min. Pečiem to na papieri na pečenie. Chlebík preložím na mriežku a počkám horko-ťažko 10min kým ho rozkrojím.

Milujem chlieb. Vždy to bola moja slabosť. Teplý chrumkavý chlieb. S maslom. S vajíčkom na všetky spôsoby. Opečený s avokádom. Nedeľa a čerstvý chlieb s rybičkovou pomazánkou, cibuľkou a pokvapkať citrónom. Chlieb je láska. Kváskovanie je láska. Náš vzťah je zatiaľ len v začiatkoch, no ako to na začiatku býva - je intenzívny s motýlmi v bruchu. Vlastne, s chlebíkom v bruchu.